E 20°29'29.30"
N 49°57'27.75"
Parafia fundacji Gryfitów powstała prawdopodobnie w XI w.; pierwsza wzmianka z 1238 r.Parafię wraz z kościołem pod wezwaniem św. Piotra Ap. wymieniają liczne dokumenty XIII-XV w. 29 XII 1539 bp krakowski P. Gamrat zniósł parafię i jako "wikarię wieczystą" przyłączył ją do prepozytury w Wiśniczu Starym; parafię wznowił bo J. Duwall około 1783 [2].
Na szczególną uwagę zasługuje wzniesienie, na którym znajduje się kaplica Świętego Stanisława wybudowana w 1777 roku przez parafian. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Józef Hołyst.
Kościół świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
Jest to drewniany barokowy kościół wybudowany w 1632 roku na miejscu starego, który spłonął. Ołtarz główny zdobią figury czterech Ewangelistów. Ołtarze boczne poświęcono Sercu Pana Jezusa i Św. Józefowi. Na ścianie północnej znajduje się ołtarz poświęcony Matce Bożej. Pod sufitem nawy znajduje się wiekowy, drewniany krucyfiks, który pochodzi prawdopodobnie z czasów Wita Stwosza. Sklepienie kościoła zdobi dobrze zachowana polichromia figuralna: w prezbiterium znajduje się wizerunek Trójcy Świetej, w nawie głównej podziwiamy ostatnią Wieczerzę, a w zakrystii - grzech pierworodny i wypędzenie z raju. Autorem polichromii jest Aleksander Miklasiński (1899 r.). Uwagę przyciąga wspaniała gotycko-renesansowa chrzcielnica kamienna z XVI w. Kościół w Brzeźnicy jest jednonawowy, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Dach wieńczy smukła wieżyczka.
Ołtarz główny: W nawie głównej widzimy obraz świętego Andrzeja Boboli, oraz wysuwany obraz przedstawiający świętego Stanisława wskrzeszającego Piotrowina, namalowanego przez Małgorzatę Artwińską w 1915 roku, jako wotum dziękczynne za ocalenie Brzeźnicy od skutków I Wojny Światowej. Ponadto widzimy figury czterech ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Głównym zwieńczeniem ołtarza jest figura Najświętszej Maryi Panny.
Nawa prawa:
W nawie prawej widzimy obraz świętego Jana Marii Vianney`a. W jej epicentrum znajdują się figury świętych Piotra i Pawła, oraz Chrystusa Miłosiernego.
Nawa lewa:
W nawie lewej widzimy obraz świętego Mikołaja. Zaś jego głównym punktem są rzeźby: świętego Józefa, świętej Kunegundy (Kingi), oraz świętego Józefa.
Nawa północna:
Nawa w całości poświęcona Najświętszej Maryi Pannie Nieustającej Pomocy.
Sklepienie:
Prezbiterium: Trójca Przenajświętsza; Nawa główna: Ostatnia Wieczerza (na wzór Leonardo da Vinci); Zachrystia: Sceny stworzenia i grzechu pierwszych ludzi.
Dawny kościół pod wezwaniem świętego Piotra
Kościół pod wezwaniem świętego Piotra
Był to drewniany kościółek wybudowany na podwyższeniu terenu. Wokół świątyni znajdował się cmentarz. Prawdopodobnie leżał on na miejscu obecnego kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława. Jego początki wiążemy z czasami masowej Chrystianizacji małopolski. Szacuje się, iż został wybudowany przed 1078 roku.Tę tezę potwierdza miejscowa legenda, oparta na podaniu Jana Długosza według której biskup krakowski przybył do Brzeźnicy , aby poświęcić nowy kościół. Kościół zmienił swoje patrocinium, dodając jako patrona św. Pawła Na ten fakt wskazują akta wizytacyjne z XVIwieku. Jedynym zachowanym przedmiotem jest gotycko- renesansowa chrzcielnica. Kolejno właścicielami kościoła byli:
1. Jan z Brzeźnicy od 1078 do 1100;
2. Zakon Bożogrobowców;
3. klasztor w Stoniętkach 1238-1534;
4. Piotr Kmita 1534-1539;
5. Lubomirscy 1539-1630.
Około 1630 roku kościół uległ pożarowi. Zachowała się tylko gotycko – renesansowa chrzcielnica. Na terenie obecnie wikarówki była szkoła w XVI wieku.